4. 12. 2016 |
Aktuálně
>
Futuristická expozice pro Mendelovo Muzeum
Futuristická expozice pro Mendelovo Muzeum
Hned jedenáct našich interaktivních stěn
SMART-I-WALL najdou návštěvníci v brněnském
Mendelově Muzeu. Nová expozice přenáší návštěvníky muzea do světa genů, složitých šroubovic DNA a dědičných znaků způsobem, jaký najdete v nejmodernějších muzeích světa. Speciálně vytvořené animace, zvuk, modely v kombinaci s měnící se průhledností jednotlivých stěn vytvářejí dohromady velmi působivou podívanou. Jak celý projekt přišel na svět, prozradí ředitel Mendelova muzea
Ondřej Dostál a spolu s ním šéf vývojového týmu LIKO-Su
Orraine Williams.
Popište prosím změnu, kterou prošla expozice Mendelova muzea.
Ondřej Dostál: Novou multimediální expozici jsme otevřeli koncem července, jejím autorem je architekt Zdeněk Fránek. Do té doby jsme měli expozici, která byla postavena klasickým muzejním způsobem s vitrínami. Dnes základ expozice tvoří multimediální skleněné příčky, které umožňují zpětnou projekci videa, hrají a lze je dotykově ovládat. Kromě toho jejich sklo může být mléčné i průhledné. Cílem bylo bezpečně vystavovat exponáty a střídat informace o nich. Proto jsme zvolili danou technologii interaktivních příček SMART-i-WALL.
Jak je expozice koncipována?
Ondřej Dostál: Vyjdeme ze současnosti do minulosti. Na začátku vidíme to nejmodernější, co genetika je a čím nás ovlivňuje. Mendel objevil principy dědičnosti, které vedly právě ke genetice a objevu DNA. Prvním exponátem je tedy replika modelu DNA, který sestavili Britové James Watson a Francis Crick, objevitelé struktury této molekuly. Těchto replik je na světě pouze sedm.
Z jakého důvodu jste zvolili využití moderních audiovizuálních skleněných příček SMART-I-WALL?
Ondřej Dostál: Chtěli jsme být modernější a inovativnější. Návštěvníci, kteří k nám přicházejí, jsou dobře poučení, znají muzea v zahraničí a přicházejí za Mendelem jako za největší českou hvězdou v oblasti vědy. Mendel je na úrovni Isaaca Newtona, Charlese Darwina či Alberta Einsteina.
Orraine, v čem byla pro LIKO-S vize architekta Fránka největší výzvou?
Orraine Williams: Standardní rozměr příček jsou 2 metry, ale architekt Fránek chtěl opravdu velký obraz. Ideálně přes celou stěnu s rozměrem 4 metry. Takže jsme poprvé museli využít dva projektory, které dohromady skládají jeden celistvý obraz. Využíváme k tomu speciální software, který spočítá vzdálenosti a počet projektorů. Když klient přijde s představou obrazu určité velikosti, jsme schopni přesně vypočítat, kolik prostoru (zejména za stěnou) pro takto velkou projekci potřebujeme.
Kdo je autorem videí, která jsou v expozici k vidění?
Ondřej Dostál: Australan Drew Berry, pravděpodobně nejlepší bioanimátor na světě, známý je především klipy, které vytvořil pro zpěvačku Björk. Je pro něj prestižní záležitostí být spojován s Mendelem.
Využití SMART-i-WALL v Mendelovu muzeu je velmi praktické. Kde jinde najde využití?
Orraine Williams: To je zcela na fantazii klienta. Nyní řešíme nové projekty, u kterých vyvstávají otázky: Je to vůbec možné zrealizovat? Nová technologie nutí designéry a architekty přemýšlet novým, klidně na první pohled bláznivým způsobem.
Více o interaktivní stěně na
SMART-I-WALL.