Zvažujete koupi zelené fasády nebo stěny a zajímá vás, jak náročná je její údržba? Pak jste tu správně. Společně se podíváme na jednotlivé druhy našich zelených vertikálních systémů a rozebereme náročnost jejich údržby.
Péče o vertikální zahradu není v základu o tolik odlišná, jako péče o klasické zahrádky. Pokud jí věnujete čas a dostatek úsilí, bude vám dělat samou radost. Obecně lze péči o zelené vertikální zahrady přirovnat k zahradě, která je vedena ve francouzském stylu (tedy intenzivním).
Co se jednotlivých požadavků na servis a údržbu týče, záleží na vybraném systému živé stěny a fasády. V základu však většina z nich potřebuje:
Údržba a její náročnost se částečně liší podle typu:
V otázce odborné nebo neodborné údržby záleží i na velikosti a typu vybraného systému živé stěny nebo fasády. Existuje jich totiž hned několik a každý má svá určitá specifika. Menší vertikální zahrady a stěny zvládnete udržovat sami, není na tom nic složitého. U rozsáhlých zelených fasád už doporučujeme svěřit péči do rukou odborného servisu, který se o vše postará za vás.
Jako první se podíváme na péči o zelené fasády. Většinou se jedná o větší plochy, a proto si vyžadují odborný servis a údžbu. Aktuální stav zelené fasády je potřeba alespoň jednou měsíčně vizuálně zkontrolovat. Díváme se, zda rostliny prospívají či nikoliv. Tyto kontroly nám umožní hlídat kvalitu. Čím dříve případné problémy odhalíme a podchytíme, tím snadnější je jejich řešení.
Stříhání by pak mělo probíhat minimálně dvakrát ročně.
U zelených fasád se počítá s 10% úhynem travin. U tohoto druhu fasády je potřeba hnojivo přidávat do závlahy, která se nevypíná. Zelená fasáda je určena především pro exteriéry.
Dalším vertikálním systémem je Biotile. I zde probíhá odborná údržba, a to podle potřeby, avšak minimálně dvakrát ročně. Opět kontrolujeme fasádu vizuálně. Stejně jako u zelených fasád je třeba hnojivo přidávat do závlahy, která se nevypíná.
I tady se počítá s částečným úhynem rostlin. Na základě našich dlouholetých zkušeností můžeme říct, že u systému Biotile dochází k nižšímu úbytku, než u jiných systémů, a to okolo 5-8 %. Vertikální zahradu Biotile můžete umístit do interiéru i exteriéru buď jako zelenou fasádu nebo stěnu.
Třetím typem je systém zelených stěn sestavený z truhlíků PlantBox. Hodí se skvěle do exteriéru i interiéru a nejsou příliš náročné, údržba je naopak velmi jednoduchá. Díky automatickým dávkovačům závlahy je třeba stěnu zalít každých 6-10 dní.
Četnost zalévání se liší podle toho, kam vertikální zahradu umístíte. Venku na přímém slunci si rostliny vyžádají více vody a častější dolévání do systému. Na stinném místě často stačí, když si na zahrádku vzpomenete po deseti až čtrnácti dnech. V každém případě ale doporučujeme pravidelně kontrolovat, kolik vody v nádržkách vertikálních truhlíků zbývá.
V případě volby automatického zavlažovacího systému probíhá kontrola dvakrát ročně. Stěnu je dobré jednou za čas zkontrolovat vizuálně a případně vyměnit rostliny.
Nakonec zmíníme i zelené fasády treláže. Jedná se o velice jednoduchý a levný systém, jak si ozelenit fasádu či interiér. Zde je kontrola rostlin prováděna dvakrát ročně.
A protože se jedná o popínavé rostliny, je třeba je v případě potřeby zastřihnout, aby se nepletly do cesty, a to obzvláště v teplých měsících.
Moc dobře víme, jak je pravidelný servis a údržba živých stěn a fasád důležitá, klientům LIKO-S ji samozřejmě nabízíme a zajišťujeme. Pokud se rozhodnete využít našich služeb, můžete čerpat ze spousty výhod, které v rámci servisu nabízíme. Naši rostlinní specialisté jsou k dispozici nonstop a vždy připraveni zasáhnout, pokud bude potřeba. Navíc všechny důležité termíny a pravidelnost údržby hlídáme za vás. Vy si díky tomu můžete užívat živou stěnu bez starostí.
A proč si vůbec pořizovat zelené fasády nebo stěny? Nejenže vypadají dobře, ale zlepšují kvalitu okolního vzduchu, redukují hluk a prašnost, přibližují člověka k přírodě, čímž zvyšují kvalitu života, a dokonce si na nich můžete i něco vypěstovat.
Pokud se rozhodnete pořídit si vertikální zahradu do bytu či kanceláře, zjistíte, že v její blízkosti se budete cítit mnohem příjemněji a plní energie.
Díky zeleným fasádám se vám sníží náklady na spotřebu energie a podpoříte biologickou rozmanitost. Zelené fasády dále stejně jako zelené střechy snižují efekt tepelných ostrovů a ochraňují plášť budovy. Přispějete tak k ochraně životního prostředí a lepší budoucnosti pro vaše děti.