Máte doma vertikální zahradu, nebo přemýšlíte o jejím pořízení, a nevíte, co do ní zasadit? Máme pro vás pár tipů na rostliny, kterým se bude ve vertikálních truhlících dařit. Díky správnému výběru vám zahrádka nebo okrasná stěna vydrží dlouho vitální a krásná.
Vertikální zahrada nabízí bohaté možnosti pěstování i na místech, kde není k dispozici příliš prostoru. Jedná se o systém z vertikálních květináčů, které můžete skládat na sebe i vedle sebe, a vytvořit si tak menší i velké živé stěny do vnitřních prostor, ale i na terasu, balkon nebo zahradu.
Pěstování ve vertikálních květináčích se od toho klasického přílš neliší, přináší ale pár nesporných výhod. Vertikální truhlíky PlantBox vám ušetří nejen místo, ale i čas a práci. Jsou totiž samozavlažovací, rostliny si vodu berou dle aktuální potřeby. Voda se do systému doléva pouze jednou za 7-14 dní podle toho, co v truhlících pěstujete a kam je umístíte. Navíc ji stačí nalít jen do nejvyššího truhlíku, odkud dále protéká propojenými drážkami do těch spodních.
Více o systému vertikálních truhlíků
Fantazii se mezi nekladou, při výběru vhodných rostlin jen musíte myslet na jejich náročnost z hlediska potřeby místa pro rozrůstání kořenů a množství substrátu. Pro vertikální pěstování můžete zvolit takřka cokoliv, co byste normálně zasadili do květináčů nebo klasických truhlíků:
Vertikální zahrada je vhodná pro pěstování rajčat, hrášku, jahod, borůvek a dalších plodin menšího vzrůstu. S velkými stromy nebo keříky nepochodíte. Dobře se bude dařit i nejrůznějším druhům salátů, ať už zvolíte hlávkový, římský, nebo kterýkoliv jiný. Ve vertikálním záhonu vám vyroste také červená řepa nebo menší druhy paprik.
Pěstování ovoce a zeleniny ve vertikální poloze má spousty výhod. Protože rostlinky rostou v mírném náklonu a jsou umístěny nad sebou, vzájemně si nestíní. Plodiny vám krásně dozrají ze všech stran a budou mít kam se rozrůstat.
Většina druhů bylinek není nijak náročná na prostor, proto je pro ně vertikální zahrada zcela ideálním místem. Doporučujeme volit mátu, meduňku, tymián, bazalku, rozmarýn, oregáno nebo koriandr. Skvěle se bude dařit i pažitce či petrželce. Vlastní bylinková zahrádka vám přinese spousty možností a využitelnosti nejen v kuchyni. Zasadit do ní můžete i léčivé bylinky, jen se raději vyhněte větším keříkovým roslinám, které potřebují více místa.
Sestavením vertikální truhlíků PlantBox si můžete vytvořit vlastní okrasnou stěnu, která oživí každou místnost, balkon i terasu. Doporučuje do truhlíků zasadit především popínavé rostliny a druhy, které se hezky rozrostou, a tím vytvoří celistvou zelenou stěnu. Volba rostlin bude v tomto případě záležet především na tom, zda vertikální zahradu umístíte dovnitř, nebo ven.
Ozelenění interiéru přináší spousty benefitů, živá stěna tak není pouhou ozdobou, ale navíc v místnosti snižuje prašnost, vytváří kyslík a přispívá k celkově zdravému prostředí. Díky mnohaletým zkušenostem s realizací živých stěn víme, kterým rostlinám se v interiérech daří nejlépe. Do vertikálních truhlíků volíme především tyto osvědčené typy rostlin:
Živou stěnou můžete zkrášlin i venkovní prostory. Před sázením si dobře rozmyslete, zda chcete vertikální zahradu využívat jako sezónní záhonek, nebo do něj zasadíte trvalky, které nebude potřeba každý rok přesazovat a budou vám kvést opakovaně. Pokud zvolíte letničky jako muškáty, petúnie, gazánie či surfinie, musíte počítat s tím, že vám pokvetou jen v určitém období a po zbytek roku bude vertikální zahrada holá.
Vhodný výběr rostlin do vertikální zahrady se v první řadě řídí podle toho, zda živou stěnu umístíte do interiéru nebo exteriéru. Ohled ale musíte brát i na povětrnostní podmínky a dostatek světla. Před nákupem rostlin si proto nejprve pořádně rozmyslete, kam vertikální zahradu postavíte.
Sestavení a osázení systému vertikálních truhlíků PlantBox je jednoduché a zvládne ho každý. Doporučujeme nejprve poskládat truhlíky na sebe a až poté do nich zasázet rostliny. Při opačném postupu hrozí, že se větší a rozrostlejší rostliny během manipulace s truhlíky poškodí.
pořiďte SI VERTIKÁLNÍ ZAHRADU PLANTBOX
Celým procesem vás provede naše návodové video.
Nezapomeňte vodu do systému pravidelně dolévat. Díky samozavlažovací schopnosti truhlíků stačí jednou za 7-14 dní. První hnojení doporučujeme provést zhruba 1-2 měsíce po osázení.